784 005 608

Zalety wanien wolnostojących z akrylu


 • WSTĘP

  W czasie naszej pracy spotkaliśmy się z różnymi opiniami i stereotypami dotyczącymi wanien. Postaram się je tutaj przybliżyć i odpowiednio naświetlić lub obalić. Dawniej mogliśmy się spotkać w Naszych mieszkaniach z wannami żeliwnymi lub blaszanymi. Były dość wytrzymałe mechanicznie na uszkodzenia ( poza emalią którą były pokryte).  Ich powierzchnia jednak była dość chłodna i szybko oddawały ciepło do otoczenia. Przez to woda w wannie szybko robiła się zimna. Po wannach blaszanych duże uznanie na rynku zaczęły zdobywać wanny akrylowe do zabudowy płytkami.Wanny te były dość przyjemne w dotyku i dłużej zachowywały ciepło wewnątrz. Miały jednak jedną wadę, trzeba było je obudowywać płytkami lub dedykowanymi przez producenta obudowami. To rozwiązanie miało znaczący minus - obudowy często się wypinały, były zbyt elastyczne a w miejsce łączenia dostawał się często brud. Od jakiegoś czasu zaczęły się w coraz większej ilości pojawiać wersje wolnostojące wanien akrylowych. Mają one zdecydowanie więcej zalet które postaram się trochę przybliżyć poniżej :

 • WYGLĄD I DESIGN - próżno szukać wśród wanien do zabudowy tego  "czegoś" co sprawi że wanna nas zachwyci i swoim wyglądem wzbogaci łazienkę. Wanny wolnostojące mogą mieć przeróżne kształty. Wwalne,  kanciaste, geometryczne, symetryczne, asymetryczne. Jeśli chcecie Państwo by Wasza łazienka nigdy nie stała się nudna z pewnością wanna wolnostojąca jest właśnie dla Was.

  Wanna Fluentia

  Wanna Memoria
 • NISKI KOSZT WANNY - wiele osób zastanawia się czy warto kupić wannę wolnostojącą czy jednak do zabudowy. Głównym powodem jest przede wszystkim cena. Patrząc na koszt wanien do zabudowy, zauważymy że sama wanna jest tańsza ale.. Właśnie i tu zaczynają się schody bo po chwili można się zorientować że dochodzi koszt paneli przednich lub zabudowy. Przy zabudowywaniu trzeba zapłacić za płytki lub mozaikę oraz klej i pracę fachowca. Ostatecznie okazuje się że koszta wanny wolnostojącej oraz wanny do zabudowy są zbliżone a montaż wanny wolnostojącej jest zdecydowanie prostszy.

  Niski koszt


 • KRZYWE ŚCIANY NIE TAKIE STRASZNE  - one już nie sprawią państwu problemu ponieważ wannę wolnostojącą można z powodzeniem postawić na środku pomieszczenia. Nie muszą się Państwo martwić że trzeba będzie gdzieś dodać płytę gipsową i zmniejszyć pomieszczenie.

  Wanna serenia

 • ŁATWIEJSZE CZYSZCZENIE -  w przypadku wanien wolnostojących nie mają Państwo żadnych zakamarków gdzie mógłby zbierać się brud. Nie znajdą tu Państwo odczepianej obudowy której łączenie z wanną będzie wiecznym problemem ani wystających ostrych płytek. Wszystko jest wyprofilowane i uszyte na miarę.Tutaj ciekawostka, najlepiej używać środków do pielęgnacji akrylu i delikatnej ściereczki. Nie polecam używać mleczek czyszczących np cifu bo może zawierać drobinki proszku, który porysują powierzchnię. Rzeczą której nie należy pod żadnym pozorem używać do żadnej wanny są agresywne środki żrące do udrażniania rur. Pomijam fakt że taki środek może uszkodzić uszczelki. Gdy jednak wleje się go do odpływu i zacznie pryskać dookoła, może się nagle okazać że otoczenie korka usiane jest dziurkami i wybrzuszeniami których łatwo już nie naprawimy.

 • CIEPŁA POWIERZCHNIA - akryl jest bardzo dobrym izolatorem, jest ciepły w dotyku i nie pozwala by woda znajdująca się w wannie szybko traciła temperaturę. Pozwoli to państwu spokojnie cieszyć się długą kąpielą. Niektórzy klienci wpadają na pomysł by przestrzeń pomiędzy obudową a częścią wewnętrzną wanny wypełniać pianką bądź styropianem. Taki zabieg może poprawić i tak dobre już parametry ale spokojnie można go pominąć. Powietrze znajdujące się między ściankami oraz sam akryl są wystarczającym izolatorem.

 • STABILNOŚĆ - Wanny do zabudowy często mają składany stelaż z nóżkami, który trzeba dobrze zamontować by wanna była stabilna. Najczęściej jest to osobny element który będzie pracował co może powodować lekkie uginanie się wanny podczas korzystania czy też jej skrzypienie. Dbamy o to by sprzedawane przez Nas wanny wolnostojące posiadały 6 a nie 4 nóżki, umieszczone na specjalnych wzmocnieniach połączonych z wanną. Powoduje to odczuwalnie większą stabilność i komfort korzystania. Dodatkowo wzmacniana jest również część zewnętrzna wanny co eliminuje efekt uginania się występujący często w przypadku dostawianych paneli.


  Prócz wanien wolnostojących na rynku pojawiają się również wanny z innych materiałów. Są wanny ceramiczne, szklane, wykonane z kompozytów i konglomeratu. Co jednak sprawia że wanny akrylowe dalej są najchętniej kupowanymi na rynku wannami ? Głównym powodem jest zdecydowanie cena oraz jej stosunek do jakości, który w tym przypadku jest bardzo dobry. Podczas gdy wannę wolnostojącą jesteśmy w stanie kupić za często około 2000 - 2500 zł to wanny z konglomeratu czy kompozytów oscylują już raczej w granicach 3000 - 6000 tysięcy. Wanny ceramiczne i szklane są jeszcze droższe i niektóre kwoty przekraczają grubo nawet 10000 zł. Zapytacie Państwo a jaka jest różnica jeśli chodzi o wytrzymałość ?  W przypadku wanien wykonanych z twardych materiałów jak szkłó czy ceramika jednoczeście duża jest ich kruchość i podatność na nieodwracalne uszkodzenia. Tutaj zdecydowaną przewagę mają wanny akrylowe jako że są też bardziej elastyczne i przez to mniej podatne na uszkodzenia. Mało osób też wie że wanny akrylowe można po dłuższym czasie pozbawić łatwo lekkich rysek, które mogły powstać przez czas użytkowania. Są do tego celu sprzedawane zestawy naprawcze do akrylu. Po przepolerowaniu wanny, wygląda ona jak dopiero wyciągnięta z pudełka. Podobno jak ceramika akryl zachowuje również długo swój biały kolor.  Tutaj przestrzegam Państwa przed bardzo tanimi produktami ze sklepów budowlanych. W takich przypadkach często grubość akrylu jest wystarczająco duża. Mają one zbyt mało nóżek  przez co są mało stabilne.  Często takie produkty wykonane są z bardzo podobnego tworzywa jakim jest abs. Abs mimo swej wytrzymałości z czasem traci swoje właściwości i najczęściej żółknie. Można to zjawisko zauważyć np na łącznikach starych kabin prysznicowych czy obudowach klamek okiennych. Zdarzało się też często że dawniej dodawane przez producentów obudowy wanien do zabudowy były w przeciwieństwie do wanien wykonane z abs i po jakimś czasie żółkły. Sama wanna pozostawała biała co tworzyło rzucającą się w oczy różnicę. Warto dodać jeszcze jedną informację,  która wyda się Państwu praktyczna. Wanny akrylowe spośród wszystkich mają najmniejszą wagę co ma spore znaczenie przy przenoszeniu. Waga takiej wanny to ok 30 - 60 kg. W przypadku wanien wykonanych z  kompozytów czy ceramiki  możemy trafić na egzemplarze które ważą nawet 120 - 150 kg nawet przy mniejszych rozmiarach. W skrócie - wannę akrylową uniosą dwie osoby natomiast w przypadku innych materiałów potrzebne są już 4. Sprawa się komplikuje gdy musimy wnieść wannę wąską klatką schodową czy przełożyć przez wąską futrynę.

  Mam nadzieję że przybliżyłem Państwu odrobinę tematykę wanien akrylowych i merytorcznie są Państwo teraz lepiej przygotowani do dalszych zakupów. Zapraszam do kolejnych artykułów, które pojawią się już wkrótce. Pozdrawiam serdecznie